Na zewnątrz coraz chłodniej, chęci do działania coraz mniej, a jesienna ponura pogoda nie ustępuje. W takich momentach jedyne, o czym możemy marzyć, to ciepłe, przytulne łóżko i odpoczynek pod naszym ulubionym kocem. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na te kilka chwil relaksu, dlatego, aby poprawić gorszy nastrój, warto wybrać się na masaż. Dzięki niemu odprężymy się, nabierzemy sił na kolejne tygodnie, zadbamy o kondycję naszego organizmu i przede wszystkim o dobre samopoczucie.

Jesień to idealny czas na regenerację oraz zabiegi przeciwdziałające wzmożonemu zmęczeniu, do których z pewnością można zaliczyć masaż. Daje on gwarancję dużego zastrzyku energii, przyspieszenia krążenia krwi, a także dotlenienia wszystkich komórek. Ponadto masaż powoduje, że po wszelkim wysiłku regeneracja trwa krócej, polepsza się trawienie, a nasz sen jest mocniejszy.

Masaż sprawia także, że poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, w naszym organizmie się obniża. Odpowiednio rośnie wtedy poziom dopaminy i serotoniny, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie i nastrój.

Masaż – bogactwo zalet

Poza poprawą naszego humoru masaż działa bardzo pozytywnie na nasze ciało, ponieważ zwiększa odporność organizmu, co jest bardzo ważne przy zwalczaniu wirusów, szczególnie w sezonie jesiennym. Dodatkowo skóra staje się jędrniejsza, dotleniona, poprawia się jej kondycja, wzmacnia się elastyczność mięśni oraz poprawia się mikrocyrkulacja krwi i limfy. Ponure jesienne dni, oprócz zmęczenia, przynoszą również bóle mięśni, dlatego masaże są idealnym rozwiązaniem na poczucie ulgi i rozluźnienia. Poza tym terapia masażem może zniwelować bóle głowy i pleców oraz poprawić krążenie w stawach i zwiększyć elastyczność mięśni.

Początki masażu

Masaż został zapoczątkowany już dawno temu w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki wskazują, że to właśnie w Chinach zaczęto stosować masaże naturalne, intuicyjne i instynktowne, a popularną techniką było pocieranie i namaszczanie ciała olejkami. Poza Chinami i ogólnie Azją, masaż zaczął przechodzić również na Bliski i Daleki Wschód, do Grecji, Włoch i ostatecznie do każdego miejsca globu. W międzyczasie bardzo rozwijała się wiedza odnośnie leczniczych korzyści „pocierania” i możliwości złagodzenia bólu odczuwanego przy różnorodnych dolegliwościach.

Typy masaży

Rodzaje masaży są bardzo zróżnicowane i jest ich wiele. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

  • Masaż klasyczny – najbardziej popularny rodzaj masażu. Usuwa napięcie mięśniowe, poprawia samopoczucie, odpręża i wycisza.
  • Masaż leczniczy – wykorzystuje dotyk o różnej sile nacisku. Rozluźnia ciało i zmniejsza dolegliwości bólowe. Zalecany głównie osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa oraz podatnym na dużo stresu w życiu codziennym.
  • Masaż relaksacyjny – delikatniejszy rodzaj masażu. Ma za zadanie zrelaksować i uspokoić. Obejmuje głównie plecy, szyję oraz kark.
  • Masaż aromaterapeutyczny – to połączenie masażu relaksacyjnego i aromaterapii z olejkami eterycznymi. Olejki działają na zmysł węchu, powodując silne odprężenie oraz obniżają poziom stresu i zmęczenia czy poczucia napięcia.
  • Masaż antystresowy – na celu ma zmniejszenie stresu i niepokoju. Łączy techniki masażu klasycznego i akupresury. Obejmuje obszary karku, szyi i głowy.
  • Masaż sportowy – intensywniejszy masaż klasyczny. Przeznaczony głównie dla osób aktywnych fizycznie, przygotowuje ciało do zwiększonego wysiłku oraz powoduje pozbycie się zakwasów po wzmożonej aktywności. Ma zapobiegać kontuzjom i bólom potreningowym.

Podsumowując, każdy może skorzystać z odpowiedniego dla siebie rodzaju masażu, który idealnie spełnia jego potrzeby, a już szczególnie w chłodne jesienne dni, kiedy jedyne czego nam trzeba, to odpoczynek i odprężenie. Domowy masaż to świetna forma relaksu, która może być uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów spa.