Refleksologia stóp może być odpowiedzią na zmęczone stopy, które mają ciągły kontakt z podłożem i odpowiadają za przenoszenie siły w ruchu. Podeszwa stóp jest swoistą mapą, na których znajduje się ok. 20 000 receptorów nerwowych, a pobudzenie konkretnych stref refleksyjnych na stopach przekłada się na pracę poszczególnych narządów, gruczołów czy tkanek.
Refleksologia – punkty na stopach
Niewiele osób wie, że konkretne punkty refleksyjne na stopach wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Nieprawidłowe ustawianie stóp czy nierównomierne ich obciążanie przyczynia się do wad postawy, które prowadzą z kolei do poważniejszych dolegliwości bólowych. Refleksologia, zaliczana do medycyny alternatywnej, wyróżnia 10 stref (zon), do których przypisane są konkretne refleksy. Dr William Fitzgerald stworzył nawet mapę stopy przedstawiającą położenie punktów (receptorów) oraz ich połączenie z poszczególnymi zonami. W ten sposób masaż refleksyjny poprzez ucisk konkretnych zakończeń nerwowych może zmniejszać różnego rodzaju bóle i dolegliwości, a nawet pomagać w leczeniu depresji czy odchudzaniu.
Domowe sposoby na relaks stóp
Jak możesz dbać o stopy w domowym zaciszu? Oto kilka sposobów wartych wypróbowania.
Masaż refleksyjny
Do pobudzenia receptorów stóp nie są potrzebne specjalne szkolenia. Wystarczy masaż przy pomocy piłeczki tenisowej lub szczotkowanie na sucho. W związku z tym, że nasze stopy narażone są na niemal nieustanny kontakt z obuwiem, zbawienne okaże się dla nich ściągnięcie butów i chodzenie po różnych nawierzchniach – trawie, piasku czy kamieniach. To naturalne i proste SPA, które z czasem będzie przynosić coraz bardziej wyraźne korzyści.
Kąpiel stóp
Kąpiel stóp nie tylko pomaga zadbać o ich wygląd, ale również pozwala im się odprężyć i zrelaksować. Warto wypróbować kąpiel brodzącą, propagowaną przez Sebastiana Kneippa – prekursora naturalnych metod leczenia. Taką kąpiel przygotujesz bez problemu w domowej wannie. Wystarczy do tego celu woda nieprzekraczająca 18 stopni Celsjusza i sięgająca co najwyżej kolan. Podczas brodzenia należy naprzemiennie wyciągać stopy z wody, kierując palce stóp w dół. Dzięki takiemu domowemu zabiegowi pobudzisz krążenie, poprawisz ukrwienie, pozbędziesz się uczucia “pieczenia stóp”.
Co więcej, kąpiel brodząca może okazać się skuteczną bronią w walce z migreną. Poza tym pozytywnie wpływa na przemianę materii oraz układ odpornościowy. Do takich zabiegów warto wykorzystać sole mineralne, np. kryształki do kąpieli stóp marki Kneipp, które zapewnią dodatkowe wrażenia zapachowe, a dodatkowo zmiękczą zrogowaciały naskórek. To dobry punkt wyjścia do rytuału pielęgnacyjnego stóp.
Wizyta specjalisty
Praca stóp nierozerwalnie wiąże się z funkcjonowaniem całego narządu ruchu. Dlatego jeśli borykasz się z problemami bólowymi, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. W niektórych sytuacjach może być wskazana współpraca fizjoterapeuty, podologa i refleksologa. Podczas swojej pracy zwracają oni uwagę na miejsca, gdzie powstają odciski i zgrubienia sugerujące nieprawidłową pracę stopy. Fizjoterapeuta jest w stanie odpowiednimi ćwiczeniami zmienić ten stan, a refleksolog pomoże uregulować funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego. I to wszystko tylko poprzez pracę ze stopą, dlatego refleksologia stóp jest ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych metod dbania o zdrowie.