Wraz z wiosennym przesileniem u wielu osób pojawia się problem osłabionych i wypadających włosów. Zimą często nie przywiązujemy uwagi do zdrowiej, zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i witaminy. Może to skutkować ich niedoborem i w konsekwencji osłabieniem kondycji włosów. Jak więc zadbać o wzmocnienie włosów na wiosnę?
Wzmocnienie cebulek włosów
Cebulki są jedynym żywym elementem włosów, w związku z czym jako jedyne mogą przyswoić substancje odżywcze. Są one odpowiedzialne za porost włosów. Cebulki włosa, tak jak cały włos są zbudowane z białka – keratyny. Stan cebulek możemy poprawić przede wszystkim dzięki odpowiedniej diecie bogatej w nabiał, ryby i mięso. Te produkty dostarczają pełnowartościowego białka, które zbudowane jest z aminokwasów
Na rynku dostępna jest także szeroka gama produktów, które pomogą nam uzupełnić brakujące składniki odżywcze. Substancje, które pomogą nam w skutecznej odbudowie i wzmacnianiu włosów to:
- biotyna – witamina H zwana też witaminą B7, wspiera odnowę naskórka i włosów,
- witamina A (retinol) – wspiera tworzenie się keratyny, a jej niedobór w organizmie prowadzi do łysienia,
- witamina C – pomaga w syntezie kolagenu i poprawia ukrwienie skóry głowy,
- witaminy z grupy B – przyspieszają wzrost, poprawiają kondycję włókien włosowych,
- witamina E – rozszerza naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki w składniki odżywcze,
- cynk – wspomaga metabolizm składników odżywczych,
- selen– ma działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze,
- magnez – bierze udział w syntezie aminokwasów.
Warto wybierać suplementy, które w swoim składzie łączą na raz kilka substancji. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że dostarczymy naszemu organizmowi wszystkie potrzebne mu związki.
Zdrowa skóra głowy
Kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stanu skóry głowy. Warto na początku sprawdzić, czy jest ona wolna od wszelkich chorób takich jak łupież czy łuszczyca. Mogą być one przyczyną osłabienia cebulek i złego stanu łodyg włosów. Takie choroby należy kontrolować i leczyć pod okiem specjalisty, na przykład trychologa.
Różne dolegliwości skóry głowy mogą powodować obecność grubych warstw martwego, złuszczonego naskórka i zalegającego łoju. W efekcie mogą wytwarzać się czopy łojowe, które zamykają ujścia mieszków włosowych. Z wyhodowanej w ten sposób warstwy łojowo-rogowej powstaje bariera ograniczająca dostęp aktywnym składnikom, które są stosowane w preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych.
W etapie pielęgnacji skóry głowy, ważne jest jej odpowiednie oczyszczenie, które ma na celu pobudzenie krążenia tak, aby przygotować skórę do aplikacji indywidualnych preparatów. Stosowanie peelingu zapewnia redukcję zrogowaciałego naskórka, eliminację grudek łojowych oraz dotlenienia skórę głowy, a następnie ułatwia dotarcie odpowiednim składnikom do wnętrza skóry.
Odżywienie łodyg włosów
Mimo że trzony naszych włosów są martwym wytworem naskórka, wciąż należy je pielęgnować i zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi. Łodyga włosa zbudowana jest warstwy korowej i osłonki, która stanowi zewnętrzną część włosa i przypomina kształtem rurkę zbudowaną z nachodzących na siebie komórek zwanych łuskami. Łuski zdrowych włosów przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom, zapewniając włosom ochronę przed utratą wilgoci. Rozchylone łuski nie zawsze świadczą o złej kondycji naszych włosów i często jest to spowodowane budową naszego włosa. Włosy kręcone mają naturalnie rozchylone łuski, co pozwala na ich swobodny skręt.
Do odżywienia i ochrony naszych włosów należy stosować różnego rodzaju maski, odżywki czy oleje. Warto dobrać je do rodzaju naszych włosów. Wyróżniamy 3 główne rodzaje porowatości włosów:
- włosy niskoporowate – zwykle są proste, zdrowe i sypkie. Są najbardziej odporne na uszkodzenia oraz na stylizację i farbowanie. Nie puszą się, jednak często brakuje im objętości i łatwo sprawić, że będą wyglądać na oklapnięte i przeciążone.
- włosy średnioporowate – określane są jako „normalne”. Łatwo poddają się stylizacji i zabiegom chemicznym. Zbyt duża wilgotność powietrza i deszcz mogą sprawić, że zaczną się puszyć.
- włosy wysokoporowate – są to najczęściej włosy kręcone lub z tendencją do falowania. Mogą być to również włosy zniszczone farbowaniem, złą pielęgnacją i stylizacją. Takie włosy zazwyczaj są matowe, a w dotyku szorstkie i łatwo ulegają uszkodzeniom. Łatwo je zafarbować i ułożyć, z radością wchłaniają składniki pielęgnujące i ciężko je obciążyć.
Odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów sprawi, że odzyskają one blask i zdrowy wygląd. Systematyczność i wytrwałość to w tym wypadku klucz do sukcesu. Wzmocnienie włosów możemy osiągnąć również dzięki zbilansowanej diecie i odpowiedniej suplementacji.