Żywność jest niezbędna dla utrzymania procesów życiowych organizmu – jest źródłem kalorii organizmu dostarczanych głównie w postaci węglowodanów, tłuszczy oraz białek. Umożliwiają nam one przyswajanie energii zużywanej potem podczas funkcjonowania organizmu i aktywności fizycznej. Pożywienie jest także źródłem niezbędnych do życia aminokwasów, witamin i minerałów. Spełniają one równie ważną rolę – każda z nich ma swoją funkcję i określone właściwości zdrowotne, a uzupełnianie ich w sposób świadomy pomaga uzupełnić niedobory w organizmie, zapobiec zaburzeniom, a czasem wyleczyć nawet poważną chorobę.

Źródeł witamin poszukujemy głównie w owocach i warzywach. Codziennie musimy dostarczać około dwudziestu związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich wyróżnia się te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B, witamina C). Pożywienie powinno być też źródłem minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez i chrom.

Ilość witamin i minerałów musi być dobrze zbilansowana, aby zapobiec niedoborom lub nadmiarom. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o zbilansowanej diecie i spożywaniu produktów bogatych w różne grupy składników odżywczych. Niekiedy sama dbałość o codzienny jadłospis może okazać się niewystarczająca.

Wówczas dobrym rozwiązaniem będą odpowiednio dobrane suplementy diety, a nawet nutraceutyki. Warto korzystać z takich preparatów, które zawierają w sobie połączenia kilku składników, co wspomaga ich działanie. Może to być na przykład połączenie wapnia i witaminy D3, które pozytywnie wpłynie na kości oraz odporność organizmu. Także witamina A w połączeniu z cynkiem i selenem przyspiesza wzrost włosów i paznokci, oraz daje niesamowite rezultaty w regeneracji skóry.