Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków – jest niezbędny do życia wszystkim organizmom. Stabilizuje on pracę układu nerwowego oraz naczyniowo-sercowego. Wpływa na pracę szarych komórek, dostarcza energię do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Wspomaga pamięć i myślenie.

Niedobór magnezu wpływa na nas bardzo niekorzystnie. Rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, bezsenność, zmęczenie oraz powtarzające się skurcze mięśni lub drganie powieki – to tylko niektóre z objawów. Szczególnie narażeni na te dolegliwości są:

• uczniowie, studenci oraz ludzie pracujący umysłowo
• ciężko pracujący fizycznie
• osoby żyjące w ciągłym stresie
• kobiety ciężarne oraz w okresie menopauzy

Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi około 310 – 420 mg. Można dostarczyć go do organizmu głównie przez spożywanie roślin strączkowych, zielonych warzyw (szpinak), owoców oleistych, produktów zbożowych oraz gorzkiej czekolady. Niestety często nie jest to wystarczające. Warto wspomóc się wtedy odpowiednią suplementacją. Pozwoli to zmniejszyć podatność na stres i zapobiegnie osłabieniu koncentracji i pamięci.

ZAPAMIĘTAJ! Magnez pełni wiele funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ustroju i należy do najcenniejszych pierwiastków występujących w organizmie człowieka.