Niewiele osób wie, że arbuz to tak naprawdę nie owoc, tylko warzywo z rodziny dyniowatych. Jego zawartość to w większości woda, a także witaminy i minerały, stąd jego korzystny wpływ na nasz organizm. Niewątpliwie ważnym elementem jest też wspaniały smak, dlatego tym bardziej warto wykorzystać arbuza w swojej diecie.


Idealne nawodnienie

Spożywanie owoców czy warzyw jest doskonałym uzupełnieniem procesu nawadniania organizmu. Nie tylko woda spełnia to zadanie, także świeżo wyciskany sok, który w przeciwieństwie do wody ma wiele dodatkowych wartości odżywczych. Woda mineralna zawiera potrzebne elektrolity, arbuz z kolei dostarczy nam potasu, a dzięki jego właściwościom moczopędnym oczyścimy organizm i pozbędziemy się nadmiaru wody. W lecie, zwłaszcza w czasie upałów, możemy się „przewodnić”. Dzieje się tak, gdy wypłuczemy z organizmu minerały, a komórki naszego ciała pęcznieją od nadmiaru wody. Dlatego warto nawadniać się nie tylko wodą, ale i owocami oraz warzywami, takimi jak arbuz. Uzupełni on wodę w bardziej zrównoważony sposób, schłodzi naturalnie nasz organizm i przyniesie ulgę w upalne dni.


Arbuz – witaminy i właściwości miąższu, pestek i skóry


Dobroczynne właściwości arbuza to nie tylko miąższ. Również bliżej skórki znajduje się dużo wartościowych składników. Warto również zwrócić uwagę na pestki.
Jedna filiżanka (154 gramy) soku z arbuza zawiera również wiele składników odżywczych, w tym witaminy i minerały:


• Witamina C: 21% zalecanego dziennego spożycia,
• Witamina A: 18% zalecanego dziennego spożycia,
• Potas: 5% zalecanego dziennego spożycia,
• Magnez: 4% zalecanego dziennego spożycia,
• Witaminy B1, B5 i B6: 3% zalecanego dziennego spożycia.


Arbuz jest również bogaty w karotenoidy, w tym beta-karoten i likopen – przeciwutleniacz, który nadaje owocowi głęboki czerwony kolor i który zmniejsza ryzyko udaru, a także obniża poziom ciśnienia krwi. Dodatkowo arbuz zawiera cytrulinę, ważny aminokwas. Cytrulina może mieć korzystny wpływ na miażdżycę. Stwierdzono również, że cytrulina zmniejsza sztywność tętnic u kobiet po menopauzie.


Miąższ arbuza


Chociaż arbuz, zwany także kawonem, jest bardziej wodnisty niż melon, to jego miąższ także zawiera witaminy z grupy B, które wspierają gospodarkę energetyczną naszego organizmu. Drugą ważną witaminą obecną w tym warzywie jest witamina A, korzystnie wpływającą na wzrok i układ immunologiczny (wraz z cynkiem, który też znajduje się w arbuzie). Inne składniki to witamina C i magnez, które chronią nas przed stresem oksydacyjnym i zmęczeniem.
Arbuz ma co prawda wysoki indeks glikemiczny, dlatego powinni na niego uważać diabetycy, jednak 100 g miąższu to tylko 6 g fruktozy, która jest cukrem naturalnym, lepiej przyswajanym niż sacharoza, pozyskiwana z buraka czy trzciny.


Skórka arbuza


Zbudowana jest z chlorofilu, działającego na nas podobnie jak błonnik, czyli oczyszczającego układ trawienny z zalegających resztek pokarmowych. Dlatego arbuza warto wyciskać razem ze skórką, bo bliżej skórki znajduje się najwięcej dobrodziejstw. Szacuje się, że nawet 95% składników mineralnych i witamin arbuz skrywa właśnie tuż pod skorupką i w niej.


Pestki z arbuza


Warto wyciskać także pestki arbuza. Zawierają one skondensowaną wartość rośliny, a do tego najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka.


Arbuz w kosmetyce


W nasionach „wodnego melona” obecne są składniki biorące udział w syntezie kolagenu i innych materiałów budujących tkanki naszego ciała. Warzywo możemy więc użyć jako naturalnego kosmetyku. Miąższ rośliny schłodzi i nawilży naszą skórę, do tego pełny jest przeciwutleniaczy, które opóźnią proces starzenia tej warstwy ochronnej ludzkiego ciała. Soku z arbuza można użyć np. jako tonika oczyszczającego, zwężającego pory i zapobiegającego ich zatykaniu.