W dzisiejszych czasach często słyszymy o wielu formach medycyny alternatywnej, które poprawiają nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Szeroko znana jest idea, że bodźce zapachowe budzą w naszym organizmie różne reakcje. Zmysł węchu jest niezwykle wyjątkowym zmysłem ze względu na bardzo silny wpływ na pracę mózgu. Wiąże się z tym jedna z metod medycyny naturalnej – aromaterapia.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia jest coraz bardziej znana i zyskuje rosnącą popularność w Europie. Polega na wykorzystywaniu różnych zapachów, olejków eterycznych i sensokosmetyków, które oddziałują na nasz organizm, na nasz nastrój, funkcje poznawcze, umysł i zdrowie fizyczne. Oprócz olejków eterycznych często stosuje się również wiele różnych hydrozoli, ziół, olejków kosmetycznych, kadzideł oraz innych substancji. W skrócie można powiedzieć, że jest to terapia wykorzystująca zapachy oraz zmysł węchu w celu korzystnego wpływania na nastrój, procesy poznawcze oraz zdrowie. Aromaterapia traktuje człowieka jako całość i ma na celu poprawienie ogólnej kondycji organizmu poprzez przywrócenie w nim homeostazy (równowagi) i pobudzenie układu odpornościowego. Pozwala na wspomaganie procesu leczenia i daje wyraźną ulgę oraz poprawę zdrowia korzystających z niej pacjentów. Jest często stosowana w celu odprężenia i relaksu.
Jak działa aromaterapia?
Ten zabieg polega na wprowadzaniu do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub poprzez skórę (masaże, kąpiel lub kompres) różnych olejków eterycznych. Olejki eteryczne to silne mieszaniny uzyskiwane z pachnących części roślin. Oleje są pobierane głównie z roślin takich jak mięta, eukaliptus, imbir, lawenda czy róża, a także cynamon czy drzewo sandałowe. Aromaterapię można stosować w postaci inhalacji, która polega na tym, że do ciepłej wody dodajemy 5 kropli olejku i wdychamy unoszące się opary zakrywając przy tym głowę. Olejki są często używane również podczas masaży i kąpieli, natomiast to te drugie są najpopularniejsze. Do wody nagrzanej do 38°C należy dodać 10-15 kropli olejku i wystarczy, że „posiedzimy” w takiej wodzie ok. 12 min.
Jakie przynosi korzyści?
Wszystkie olejki eteryczne mają przeróżne właściwości, więc istnieje wiele różnych sposobów w jakie mogą one pomóc. Jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać odpowiedni olejek pasujący do naszych potrzeb. Znajdziemy takie, które mają działanie bakteriobójcze, kojące i orzeźwiające, uspokajająco-odprężające, jak i przeciwzapalne. Niektóre z nich łagodzą bóle menstruacyjne, pomagają w walce z depresją, z problemami górnych dróg oddechowych, z bezsennością. Znajdziemy takie olejki, które łagodzą ból m.in. kręgosłupa oraz wspierające osoby podatne na przeziębienie. Opcji jest dużo, dzięki czemu wiele osób korzysta właśnie z aromaterapii.
Warto zaufać medycynie naturalnej!
Aromaterapia może wydawać się skomplikowana, ale na pewno skuteczna. Najważniejsze w niej jest przede wszystkim kompleksowe podejście do pacjenta. Dzięki tym zabiegom można leczyć ciało, jak i umysł, a to wszystko dzięki zmysłowi węchu, który stanowi coraz większą rolę w życiu człowieka oraz medycynie naturalnej.