Odpoczynek jest bardzo istotnym elementem życia, ponieważ bez niego człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Zapewnia on lepszy stan psychiczny, fizyczny oraz odpowiednią regenerację. Niestety, w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób jest zabieganych, skupionych na karierze, pieniądzach, łatwo jest zapomnieć, jak bardzo jest ten odpoczynek potrzebny.

Aby człowiek mógł efektywnie funkcjonować, potrzebuje energii. Energia jest zasobem, który się zużywa i, aby ją odnowić, trzeba poświęcić, w ciągu dnia, trochę czasu na zregenerowanie organizmu. Bez tego, jesteśmy narażeni na negatywne skutki przemęczenia, dlatego nie możemy go pomijać, ponieważ, w takim wypadku, cały stres oraz zmęczenie kumulują się, wpływając na nas niekorzystnie pod względem mentalnym i fizycznym.

Jaki wpływ na samopoczucie ma brak odpoczynku?

Brak odpoczynku prowadzi do zmęczenia. Wiąże się z tym wiele minusów takich jak:

  • brak motywacji,
  • bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • osłabiona odporność,
  • problemy ze snem,
  • podwyższenie ciśnienia krwi,
  • napięcia mięśni, szyi, ramion,
  • zawroty głowy.

Przemęczenie może prowadzić również do poważniejszych skutków, np. różnych zaburzeń psychicznych, stanów lękowych, apatii, depresji, agresji, niskiego poczucia wartości oraz drażliwości. Z tego względu warto dbać o swoje zdrowie i odpowiedni odpoczynek.

Co to jest odpoczynek?

Wielu, odpoczynek kojarzy się z lenistwem, co jest błędne. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub psychicznej nie jest odpowiednikiem odpoczynku, który jest przerwą pomiędzy wszelkimi czynnościami w celu odnowy zasobów energii. W tym czasie wykonujemy głównie aktywności, które sprawiają nam przyjemność oraz mają na nas pozytywny wpływ. Wówczas wymienione wyżej skutki przemęczenia zastępowane są motywacją, ulgą, entuzjazmem oraz zaangażowaniem. Nie ma określonej długości samego odpoczynku, ponieważ każdy odzyskuje siły we własnym tempie. Należy pamiętać, aby poświęcić temu przynajmniej jeden dzień w tygodniu. Dłuższy urlop powinien trwa około 9 dni.

Różne formy odpoczynku

Tak jak czas trwania odpoczynku, forma jest również kwestią indywidualną. Najlepszą opcją jest dobór formy do typu aktywności, jaką wykonujemy na co dzień. Jeśli naszą pracą jest praca fizyczna, należy skorzystać z działań umysłowych, np. rozwiązywania krzyżówek, sudoku, czytania książek. Z drugiej strony, jeśli całymi dniami siedzimy przy biurku, powinniśmy aktywnie spędzać czas wolny – chodząc na siłownie, na spacer, pracując w ogródku czy odnajdując kontakt z naturą dzięki sylwoterapii. Nasz organizm potrzebuje właśnie takiej równowagi, aby funkcjonował poprawnie, tym samym unikając wypalenia w pracy.

Sen podstawową formą wypoczynku

To właśnie sen jest najważniejszą formą odpoczynku, ponieważ to właśnie wtedy, następuje największa regeneracja i wzmocnienie organizmu. Odpowiednia dawka snu (ok. 8 godzin) sprawia, że po dużej aktywności fizycznej lub psychicznej odzyskujemy siły i energię na następny dzień. Brak snu wiąże się z brakiem koncentracji i osłabioną pamięcią. Zadbaj o zdrowy sen. Oto kilka wskazówek:

  • sypialnia była wysprzątana, ponieważ jest to miejsce głębokiego odpoczynku,
  • pomieszczenie było wywietrzone, a temperatura mieściła się w przedziale 18-20 stopni,
  • okno było zamknięte w celu ograniczenia hałasu z zewnątrz,
  • wszelkie urządzenia emitujące niebieskie światło były wyłączone, ponieważ mogą one powodować problemy z zasypianiem

Odpoczynek ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Gwarantuje szeroko pojętą regenerację ciała i umysłu oraz sprawia, że wykonywane przez nas czynności są efektywne. Należy pamiętać, że odpoczywać można wszędzie – musimy być po prostu kreatywni.