Pielęgnacja holistyczna to kompleksowe zadbanie o skórę, fizyczną kondycję organizmu, odprężenie umysłu oraz wewnątrzną równowagę w myśl powiedzienia „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Przekonanie to znane i praktykowane jest już od starożytności, kiedy to uważano, że zdrowie, samopoczucie i uroda są ze sobą ściśle związane i na równi należy traktować potrzeby ciała i ducha. Zabiegi i podejście holistyczne do pielęgnacji ciała zdobywają obecnie coraz większe uznanie wśród kobiet.

Holistyczny – co to znaczy?

Określenie „holistyczny” oznacza całościowy, kompleksowy. Słowo to pochodzi z języka greckiego – holos to „cały”. Jak więc dbać o skórę holistycznie? Nie tylko stosując dobrze dobrane do jej potrzeb kosmetyki, ale również dbając o całą resztę: odpowiednio długi sen, zdrową i niskoprzetworzoną dietę, nawadnianie organizmu, zdrowy tryb życia i dobre relacje z ludźmi. Warto do tego dodać domowy masaż, który przynosi relaks i ukojenie nerwów.

Na czym polegają zabiegi holistyczne na skórę?

Istotą koncepcji holistycznej pielęgnacji skóry jest spojrzenie na problem w głębszym wymiarze. Ponieważ według założenia holizmu organizm człowieka jest całością, zgodnie z tą koncepcją wszystkie narządy i układy nie działają samodzielnie, a wpływają na siebie nawzajem. Jeśli ta współpraca jest właściwa, odzwierciedla się w dobrym zdrowiu, równowadze we wszystkich obszarach życia i oczywiście w pięknej skórze. Często na jej wyglądzie i kondycji odbijają się zachodzące wewnątrz organizmu procesy fizyczne i psychiczne. Idąc tym tokiem myślenia, najpiękniejszą skórę będzie miała osoba wolna od stresu, szczęśliwa i zdrowa. Dlatego jeśli mówimy o holistycznej pielęgnacji skóry, musimy przyjrzeć się swojemu stylowi życia, temu, co jemy i co nam spędza sen z powiek. Nie bez znaczenia będzie tu także aktywność fizyczna, sen i odpoczynek, czyli wszystko to, co wpływa na ogólny stan zdrowia. Jest to najprostsza droga do pięknego wyglądu, a także równowagi i poczucia dobrostanu.

Zabiegi holistyczne koncentrują się nie tylko na ciele, ale także na duszy, bazując na naturalnych kosmetykach, nieinwazyjności, masażach i odpowiednim anturażu. Znaczenie mają najdrobniejsze detale, które budują przyjemną atmosferę, jak muzyka, zapach czy świece. W takim otoczeniu łatwo się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu.

Nasz dobrostan a starzenie się skóry

Nasza skóra starzeje się i nie mamy na to wpływu. Możemy jednak wpłynąć na tempo pogarszania się jej kondycji i wyglądu. Na wiek biologiczny nic nie poradzimy, mamy tyle lat, ile mamy. Jednak już styl życia możemy poprawić. Skóra dużo szybciej się starzeje, jeśli narażamy ją na działanie szkodliwych czynników, wśród których można wymienić:

  • promioeniowanie UV,
  • dym papierosowy,
  • smog,
  • wysoko przetworzoną żywność,
  • długotrwały stres,
  • złe emocje.

Stąd, aby holistyczna pięlęgnacja skóry przyniosła najlepsze efekty, należy najpierw znaleźć przyczynę jej złej kondycji i spróbować wyeliminować te czynniki, które negatywnie wpływają na jej stan. Celem jest odnalezienie poczucia dobrostanu, czyli tzw. wellbeing, wynikającego z zadowolenia z siebie, odczucia szczęścia, całkowitej akceptacji siebie i procesów zachodzących w swoim ciele.

Anti–aging czy pro–aging – który trend dba o nas holistycznie?

Starzenie skóry jest naturalnym procesem i nie da się go niestety zatrzymać. Jednak proces ten można spowolnić, dbając o skórę kompleksowo i na wielu płaszczyznach. W kwestii młodego wyglądu istnieją dwie główne szkoły myślenia: anti-aging i pro-aging. Podejście anti-aging polega na zapobieganiu pojawiania się oznak starzenia najczęściej poprzez zabiegi medycyny estetycznej. Natomiast filozofia pro-aging akceptuje naturalny proces starzenia się i zmiany, jakie zachodzą w skórze i w ciele wraz z wiekiem. „Agresywna” walka z upływającym czasem, ciągła ingerencja w wygląd skóry poprzez operacje, różne zabiegi czy substancje systetyczne, które aplikujemy, aby uzyskać młodszy wygląd, na dłuższą metę nie jest skuteczna i dobra dla zdrowia. Z tego powodu warto postawić na właściwe odżywianie, dopasowaną do potrzeb i możliwości aktywność fizyczną oraz pielęgnację kosmetykami o naturalnym składzie.

Pielęgnacja holistyczna – tylko naturalne składniki

Pielęgnacja holistyczna to na pewno duży ukłon w stronę natury. Aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie, najlepiej stosować również naturalne kosmetyki i wybierać takie, których skład naturalnych komponentów jest bliski 100%. Warto zwrócić także uwagę na stosunek producenta do ochrony środowiska i wybrać opakowania ekologiczne. Taka pielęgnacja urody zgodna z zasadami natury i ekologii pomaga osiągnąć balans pomiędzy doskonałym samopoczuciem, zadowoleniem z wyglądu i czerpaniem radości z życia.

Skóra podziękuje Ci za zabiegi holistyczne!

Oczywiście, nie mówimy tu tylko o zadbaniu o skórę twarzy i całego ciała, ale również o umysł i duszę. Wskazane jest tu osiągnięcie harmonii pomiędzy tymi obszarami poprzez dobór odpowiednich kosmetyków, aktywny styl życia, picie wody i zdrowe jedzenie. Codzienne rytuały kosmetyczne w połączeniu z umilaczami w postaci ulubionej muzyki, ciepłego blasku świec czy ulubionego zapachu pozwolą uzyskać równowagę między ciałem i duszą, a to właśnie chodzi w holistycznej pielęgnacji.

Nie da się być wiecznie młodym i doskonałym – trzeba w końcu to zaakceptować. I tu z pomocą przychodzi trend pro-agning i holistyczne podejście do dbania o siebie i swoją urodę. Ta zakładająca miłość do siebie i dobrodziejstw natury filozofia pozwala uwolnić się od presji ciągłego odmładzania i zyskać coś więcej: samoakceptację, świadomość swojego ciała i potrzeb oraz życie w zgodzie z otaczającą naturą.