Stres w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwijającego się w łonie matki maluszka. Ciąża to bardzo ważny i długi okres w życiu kobiety. Jest to czas pełen zmian i nowych doświadczeń. Nic dziwnego, że w takim momencie pojawia się ogromny stres i niepewność związane ze zmieniającym się ciałem, troską o dziecko. Jak sobie z nim poradzić?
Przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa i inne komplikacje to tylko kilka z wielu negatywnych skutków występowania stresu podczas ciąży. Kobieta w ciąży jest narażona na wiele stresujących bodźców. Najczęstszymi źródłami tego stresu są:
- obowiązki życia codziennego,
- problemy finansowe,
- różnego rodzaju konflikty z rodziną, współpracownikami,
- brak wypoczynku,
- zmiany fizyczne,
- obawa przed nadchodzącymi zmianami,
- szalejące w organizmie hormony.
W jaki sposób stres objawia się podczas ciąży?
Objawy pojawiające się z powodu stresu są bardzo różne. Od bólu głowy po bóle mięśni. Są to także nadmierna potliwość, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy czy utrudnione oddychanie oraz wymioty i nudności. Dużym zagrożeniem dla zdrowia kobiety oraz jej rozwijającego się dziecka jest, spowodowana stresem, obniżona odporność. Matka jest wtedy bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje lub choroby.
Jaki wpływ na dziecko ma stres w ciąży?
Stres podczas ciąży powoduje wytwarzanie hormonu stresu, który w dużych ilościach dostaje się również do organizmu dziecka. Oznacza to, że dziecko przed porodem może być już zestresowane. Taki scenariusz może skończyć się nawet śmiercią dziecka lub poważnymi skutkami na jego zdrowiu. Dodatkowo, pojawiający się stres sprawia, że naczynia krwionośne się obkurczają, co ogranicza dostarczanie do organizmu składników odżywczych oraz tlenu. W takiej sytuacji dziecko jest narażone na występowanie niedotlenienia, zaburzeń neurologicznych i behawioralnych, zaburzeń w rozwoju i zdolnościach poznawczych. Dziecko może urodzić się także z niską masą ciała ze względu na niedożywienie.
Stres a kobieta w ciąży
Niebezpieczne sytuacje spowodowane stresem mogą prowadzić do depresji, która jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiety i dziecka. Oprócz tego istnieje ryzyko innych chorób i dolegliwości, takich jak choroby serca, przybieranie na masie, problemy ze snem. Permanentny stres może, w negatywny sposób, odbić się na życiu zawodowym, społecznym i prywatnym. Badania wykazały, że długotrwały stres może prowadzić zbyt wczesnego porodu, co jest bardzo niebezpieczne dla dziecka.
Jak złagodzić stres podczas ciąży?
Istnieje wiele sposobów, które pomogą ograniczyć stres w trakcie ciąży. Kobieta może skorzystać z aktywności fizycznych oraz psychicznych. Do tych pierwszych zalicza się:
- jogę,
- medytację,
- aromaterapię (ale nie wszystkie olejki są dozwolone!)
- masaże,
- akupunkturę,
- spa,
- ćwiczenia relaksujące,
Aktywności psychiczne wspierające zdrowie psychiczne kobiety to:
- planowanie z wyprzedzeniem,
- wizyta u terapeuty, psychologa,
- zapoznanie się z doświadczeniami innych matek,
- pytanie o porady,
- skorzystanie z psychoterapii.